Diecezja siedlecka

„Wyklęci z Podlasia” – historia ks. Kazimierza Fertaka

30
kwi 2024

Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach, którą kierował ks. Fertak – w czasie II wojny światowej – stała się punktem pomocy dla partyzantów, przystanią dla harcerskiej konspiracji. To pod okiem proboszcza odbywał się kolportaż prasy konspiracyjnej, przemycanej przez członków tajnych organizacji, w tym księży. Kolejny odcinek cyklu „Wyklęci z Podlasia” przedstawi ks. Kazimierza Fertaka i jego służbę Wojsku Polskiemu. Audycja już w środę, 1 maja o godzinie 12:40 na antenie Katolickiego Radia Podlasie.

Parafia w Mrozach, podobnie jak tysiące innych parafii w kraju, zaangażowana była w ratowanie członków organizacji podziemnych i ukrywających się Żydów. Po zakończeniu II wojny światowej, na plebanii w Mrozach zaczęły pojawiać się osoby ścigane przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Tutaj uzyskiwali schronienie, wyżywienie i wszelką pomoc. Więcej o działalności ks. Fertaka już jutro na antenie KRP.

Sylwetki żołnierzy w ramach cyklu „Wyklęci z Podlasia” przygotował i prezentuje dr Damian Sitkiewicz – historyk na co dzień pracujący w warszawskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.

Wszystkie odcinki cyklu „Wyklęci z Podlasia” są dostępne jako podcasty w serwisie SoundCloud oraz Spotify.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.