Siemiatycze

„Barwna Tradycja” czyli pisanki w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

31
gru 2024

„Barwna Tradycja. Katalog kolekcji pisanek Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu” to niewielki starannie wydany katalog jeszcze pachnący farbą drukarską. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu wydało go w 20. rocznicę powstania Muzeum Pisanki.

Kiedy wkoło lśnią bombki, gwiazdki i łańcuchy zdobiące choinki i nasze domy, my opowiemy Państwu o pisankach. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu wydało właśnie katalog pisanek „Barwna Tradycja”.

Muzeum Pisanki to „muzeum w muzeum” - jest jednym z działów Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. W swych zbiorach posiada ponad 2700 pisanek - różnorodnych, różnobarwnych, pochodzących z Polski i różnych stron świata. Zdecydowanie jest to jedna z największych tego typu kolekcji w kraju.

Jak to się zaczęło? Jak powstało Muzeum Pisanki?
Zaczęło się od prywatnego zbioru prof. Ireny Stasiewicz-Jasiukowej, historyka nauki i kultury oraz jej męża Jerzego Jasiuka, wieloletniego dyrektora Muzeum Techniki w Warszawie. Małżonkowie zgromadzili 1000 pisanek, które przez 30 lat przywozili ze swoich wakacyjnych wypraw. Oboje uznawali, że pisanki to coś więcej niż rękodzieło. Pisanki były dla nich bazą wspomnień o ludziach, miejscach i wydarzeniach.

Zbiór liczący tysiąc pisanek był impulsem do utworzenia Muzeum Pisanki. Otwarcie placówki odbyło się 3 kwietnia 2004 r., w przeddzień Niedzieli Palmowej. Zbiory znalazły swoje godne miejsce w samym sercu mazowiecko-podlaskiego skansenu, w zabytkowym dworku myśliwskim hrabiów Potockich z Rudki. Pisanek stale przybywa, a wystawa odwiedzana jest chętnie nie tylko w okresie Świąt Wielkanocnych, ale przez cały rok.

Dla uczczenia 20. urodzin Muzeum Pisanki wydany został, wspomniany już katalog „Barwna Tradycja”. Publikację wydano w formie elektronicznej i papierowej - obie są bezpłatne.  Katalog w wersji papierowej dostępny jest w kasie Muzeum, a wersję elektroniczną można pobrać z oficjalnej strony muzeum. Tekst przygotowano w czterech językach. Polską wersję uzupełnia tłumaczenie angielskie, niemieckie i rosyjskie.

„Barwny katalog” został stworzony z myślą o wszystkich zainteresowanych wyjątkową i wykwintną formą sztuki, jaką jest pisankarstwo. Zebrano w nim cztery podstawowe techniki tworzenia pisanek:
- metodę batikową, czyli pisanie roztopionym woskiem i wielokrotne barwienie;
- metodę rytowniczą polegającą na wydrapywaniu na kraszance wzoru za pomocą ostrego narzędzia;
- metodę aplikacyjną a więc naklejanie na skorupkę jajka różnych ozdób od kolorowego papieru, poprzez fragmenty roślin po tworzywa sztuczne
- raz metodę malarską, która wymaga użycia farb i w sposób nieograniczony, jak żadna inna z wymienionych powyżej technik, pozwala realizować się artyście. Katalog łączy fotografie z bogatymi a jednocześnie rzeczowymi tekstami.

I tak np. o batiku przeczytamy, że jest najstarszą i najpopularniejszą techniką barwienia jaj, którą już w starożytności stosowano do barwienia tkanin.

- Technika batikowa polega na nakładaniu na skorupę jajka ornamentu pisanego stopionym woskiem pszczelim, a następnie zanurzeniu go w płynnym barwniku.

Katalog „Barwna tradycja” powstał z okazji przypadającego w tym roku dwudziestolecia powstania Muzeum Pisanki. Wydanie to było możliwe za sprawą „Dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego”.

Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły to wydawnictwo patronatem medialnym.




Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Pytanie Wt. 31.12.2024 20:54:11

Czy komuś pomyliły się święta ?

Odpowiedź Śr. 01.01.2025 20:46:39

Nic się nikomu nie pomyliło. Katalog został przygotowany i jest dostępny w Muzeum. Zapraszamy