Garwolin

W Garwolinie pamiętali o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Region Pt. 13.12.2024 17:24:37
13
gru 2024

Garwolin oddał hołd ofiarom stanu wojennego i uczcił pamięć tych, którzy sprzeciwiali się reżimowi komunistycznemu. Mszę św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego odprawiono 13 grudnia w garwolińskiej kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

Eucharystię celebrowali ks. prałat Ryszard Andruszczak i ks. prałat ppor. w stanie spoczynku Edmund Szarek. Po nabożeństwie, zachowując ciągłość tradycji i podkreślając wagę tego miejsca jako symbolu pamięci i oporu wobec reżimu, uczestnicy uroczystości w asyście pocztu sztandarowego NSZZ „S” złożyli kwiaty pod obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wiązanki składali poseł Grzegorz Woźniak, starosta garwolińska Iwona Kurowska i wicestarosta Mirosław Walicki, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, wiceburmistrz Albert Baran i radny Zbigniew Winek, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Przemysław Stępniewski, prezes AK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie Antoni Frąckiewicz i mjr w st. spocz. Marian Cabaj oraz przedstawiciele garwolińskich szkół podstawowych.

13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, który trwał do 22 lipca 1983 r. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”. Wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków i drastycznie ograniczał życie codzienne. Władzę w Polsce przejęła hunta wojskowa pod przewodnictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Wprowadzono godzinę milicyjna, internowano ponad 10 tyś osób, ograniczono przemieszczanie się ludności i zakazano zgromadzeń. Milicja i wojsko mogły każdego legitymować i przeszukiwać obywateli. Wprowadzono godzinę milicyjną od godz. 22 do 6 rano, a na wyjazdy poza miejsce zamieszkania potrzebna była przepustka. Korespondencja podlegała oficjalnej cenzurze, wyłączono telefony, uniemożliwiając m.in. wzywanie pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Większość najważniejszych instytucji i zakładów pracy została zmilitaryzowana i była kierowana przez ponad 8 tys. komisarzy wojskowych.

Rocznicowe obchody organizowały władze miasta i powiatu wspólnie z współorganizatorami: ŚZŻAK Obwód “Gołąb” Garwolin, NSZZ Solidarność oddział Garwolin i kolegiatą Garwolin.



fot. UM Garwolin
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
obywatel Pt. 13.12.2024 17:30:41

Czy to oznacza, że Pan Antoni Frąckiewicz reprezentował w jednej osobie AK i szkoły podstawowe

Mieszkaniec Sob. 14.12.2024 16:07:08

Niestety dyrektorzy podstawówek miejskich nie poczuwają się do obowiązku edukacji historycznej