Mińsk Mazowiecki

W koronie przez cały PRL

Region Pt. 10.11.2023 14:46:11
10
lis 2023

Będą uroczystości pod wyjątkowym pomnikiem. Ponadto tańce, biegi i… rogale św. Marcina. Miasto Cegłów szykuje się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.00 od Mszy św. w intencji Ojczyzny w obu cegłowskich kościołach. Potem uczestnicy zgromadzą się przed zlokalizowanym w centrum miasta Pomnikiem Niepodległości, który swoją drogą ma bardzo ciekawą historię.

– Na naszym pomniku jest wykonany z brązu orzeł w koronie, który przetrwał w tej koronie cały okres PRL-u. Ma też trzy ślady po kulach, wystrzelonych przez „wyzwalających” Cegłów spod okupacji niemieckiej sowietów. Orzeł przetrwał z nami, opiekuje się Cegłowem i składamy mu hołd we wszystkie święta narodowe – opowiada burmistrz Marcin Uchman.

Po uroczystości pod pomnikiem uczestnicy przejdą do centrum konferencyjnego przy ulicy Kolejowej, gdzie dzieci z Zespołu Szkolnego przedstawią program artystyczny. Będą również rogale św. Marcina i inne przysmaki. Po południu w rezerwacie „Jedlina” tradycyjny, przeprowadzany już od ponad dekady Bieg Niepodległości na dystansie 11 km. O godzinie 17.00 we wspomnianym centrum konferencyjnym zaprezentuje swoje umiejętności zespół „Cegłowianie” oraz uczestnicy trwających od kilku dni warsztatów tanecznych.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.