Jak wybrać telewizor do grania? Poradnik

Archiwum Pt. 10.05.2024 13:57:33
10
maj 2024

Kiedy myślisz o gamingu, masz na myśli konsolę. Potrzebuje ona odpowiedniego telewizora, który pełni rolę monitora. Czy wiesz, że przemyślany wybór telewizora może całkowicie zmienić wrażenia płynące z gry? Dowiedz się, jak wybrać najlepszy model!

Rozmiar telewizora a wielkość pomieszczenia

Przy wyborze telewizora do gier rozmiar ma znaczenie – ale nie zawsze większy znaczy lepszy.

Idealny rozmiar telewizora zależy głównie od wielkości pomieszczenia, w którym będziesz grać. Zasada jest prosta – im mniejsze pomieszczenie, tym mniejszy telewizor. W małym pokoju nawet 32-calowe modele, takie jak np. te: https://www.morele.net/kategoria/telewizory-412/,,,,,,,,0,,,,23160O890686/1/, pozwolą Ci cieszyć się doskonałą jakością obrazu bez zajmowania cennego miejsca.

Jeśli jednak grasz w większym wnętrzu, takim jak przestronny salon czy osobny pokój gier, możesz rozważyć zakup większego telewizora. Duże telewizory (powyżej 65 cali) pozwalają w pełni zanurzyć się w świecie rozgrywki.

Pamiętaj, że dla komfortu rozgrywki bardzo duże znaczenie ma zachowanie prawidłowej odległości od ekranu. Uznaje się, że powinna być ona około dwóch razy większa, niż przekątna ekranu.

Telewizor do gamingu – najważniejsze parametry

Wybierając telewizor do gier, nie warto skupiać się wyłącznie na jego rozmiarze. Oto najważniejsze parametry, na które również powinieneś zwrócić uwagę:

Rozdzielczość. Dla graczy idealnym wyborem będzie telewizor 4K, który wyświetla cztery razy więcej detali niż standardowy ekran HD. Większa liczba pikseli przekłada się na bardziej szczegółowy i głęboki obraz.

Typ matrycy. Dla graczy polecane są ekrany OLED, które doskonale obsługują kontrast i czarne kolory. Różnice można zauważyć zwłaszcza w ciemnych scenach gry. Ekrany LCD/LED nie oferują co prawda tak dobrego kontrastu, ale są bardziej przystępne cenowo.

Liczba złączek. Upewnij się, że telewizor ma wystarczająco dużo portów dla Twojej konsoli, komputera, a także innych urządzeń, które planujesz do niego podłączać.

Dodatkowe funkcje. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszy się HDR. To funkcja, która poprawia jakość obrazu poprzez zwiększenie zakresu kolorów i kontrastu.

Częstotliwość odświeżania. Specjaliści radzą, by w przypadku telewizorów gamingowych, wynosiła ona co najmniej 60 Hz. Dla jeszcze płynniejszej rozgrywki, możesz wybrać wartość 120 Hz lub więcej.

Zwróć uwagę na telewizory z wbudowanym trybem gry


Telewizory z wbudowanym trybem gry pozwalają przenieść rozgrywkę na inny poziom. Tryb ten optymalizuje ustawienia obrazu i dźwięku – dostosowuje je do potrzeb gier. Dzięki temu nie musisz tracić czasu na żmudne ustawianie poszczególnych ustawień.

Na szczególną uwagę zasługują modele, które wyróżniają się niskim input lagiem. Oznacza to poprawę szybkości reakcji na polecenia wprowadzane za pomocą kontrolera.

Odpowiednio dobrany telewizor do gier może pozytywnie wpłynąć na Twoje doświadczenia. Dzięki niemu nawet najbardziej dynamiczna rozgrywka będzie doskonale widoczna na ekranie, a Ty będziesz mógł cieszyć się najwyższą jakością obrazu we własnym salonie.

Artykuł sponsorowany