Mińsk Mazowiecki

„Żołnierz Niezłomny” Kościoła

27
lut 2024

Byli tacy, którzy stawiali opór komunizmowi z bronią w ręku. Byli i tacy, którzy sprzeciwiali mu się słowem i duchem – i też zapłacili za to ogromną cenę. Przy okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Mińsku Mazowieckim będzie przypomniany arcybiskup Antoni Baraniak.

O kardynale Stefanie Wyszyńskim, jego słynnym non possumus i kilkuletnim więzieniu w czasach stalinizmu słyszał niemal każdy. O jego sekretarzu, biskupie (potem arcybiskupie) Antonim Baraniaku – już mało kto. Aresztowany razem z prymasem, nie był jak on izolowany w prowincjonalnych klasztorach, ale trafił do ciężkiego więzienia, gdzie przeszedł niezwykle brutalne śledztwo. Komunistyczne władze usiłowały torturami wydobyć z niego zeznania obciążające głowę polskiego Kościoła, aby urządzić jej potem pokazowy proces. Biskup Baraniak nie dał się złamać, choć zza krat wyszedł ze zrujnowanym zdrowiem. Obecnie trwają starania o jego beatyfikację.

O tej nietuzinkowej, a wciąż zbyt mało znanej postaci będzie mowa podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanych 1 marca w Szkołach Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim. Po zaplanowanym na godzinę 10.00 złożeniu kwiatów pod tablicą Danuty Siedzikówny, prelekcję o biskupie Baraniaku wygłosi ks. Jarosław Wąsowicz SDB, autor poświęconej mu książki „Niezłomny pasterz Kościoła”. O godzinie 11.00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji beatyfikacji.

O wspomnianej książce autor będzie mówił również na spotkaniu, które odbędzie się dzień wcześniej, 29 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Początek o godzinie 18.30. Wstęp wolny.

Fot. część wystawy w dawnym areszcie śledczym na Mokotowie, gdzie więziony był abp Baraniak/ab
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.