Mińsk Mazowiecki

Piotr Lipiński „Kroków siedem do końca” - spotkanie autorskie w MBP

Kultura Śr. 01.03.2023 12:16:11
01
mar 2023

2 marca o godz. 18:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim odbędzie się spotkanie autorskie z Piotrem Lipińskim, autor reportaży historycznych publikowanych przez Wydawnictwo „Czarne”. Inspiracją do rozmowy będzie przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tematem przewodnim spotkania będzie książka "Kroków siedem do końca". Jest to historia ostatnich dni antykomunistycznego podziemia, sprawiająca wrażenie szpiegowskiego thrillera. Pomiędzy 1945 a 1948 rokiem istniały cztery komendy konspiracyjnej organizacji "Wolność i Niezawisłość". Jej żołnierzy zwalczał Urząd Bezpieczeństwa, a stalinowskie sądy skazywały na karę śmierci. W 1948 roku powstała V Komenda, której udało się przetrwać aż do roku 1952. Wydelegowała na Zachód kurierów, których przeszkoliło CIA. Tak przygotowywano się do wybuchu III wojny światowej.

Kilkadziesiąt lat później okazało się, że V Komenda była mistyfikacją. Prowokację - największą w historii tajnych służb Polski Ludowej - przeprowadzili funkcjonariusze i agenci Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Co zaskakujące, wśród prowokatorów znaleźli się byli żołnierze Armii Krajowej. Dlaczego przeszli na stronę komunistów? V Komenda to największa tajemnica powojennego podziemia.

Piotr Lipiński – rocznik 1967. Za sprawą reportażu „Mięso, a w środku rzeźnik” znalazł się wśród stu najlepszych polskich reporterów XX wieku. Przez niemal dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Ostatnio pisze w "Newsweeku". Specjalizuje się w historii polskiego komunizmu. Publikował w pismach „Polityka”, „Po prostu”, „Press”, „Kontynenty”, „Na Przełaj”. „Radar” „Corriere della Sera”, „Lidove Noviny”.

W ostatnich latach jego książki ukazywały się głównie w wydawnictwie „Czarne”. To biografie władców PRL-u: "Cyrankiewicz. Wieczny premier" (nominacja do nagrody historycznej imienia Kazimierza Moczarskiego), "Bierut. Kiedy partia była bogiem", "Gomułka. Władzy nie oddamy" oraz "Bicia nie trzeba było ich uczyć" o procesie zbrodniarza stalinowskiego Adama Humera.

Współautor "Absurdów PRL-u" oraz "Niepowtarzalnego uroku likwidacji", zbioru reportaży o Polsce lat dziewięćdziesiątych.

Kilkakrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i nominowany do nagrody Grand Press. Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za zrealizowany dla TVP 1 dokument "Co się stało z polskim Billem Gatesem".

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.