W Mińsku Mazowieckim odbędzie się 15. Festiwal Piotra Skrzyneckiego
Kultura
Czw. 31.10.2024 13:15:21
31
paź 2024
paź 2024
W dniach 12-16 listopada w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim odbędzie się XV Festiwal Piotra Skrzyneckiego. Celem wydarzenia jest kontynuacja mecenackiej działalności Piotra Skrzyneckigo oraz popularyzacja bogatego dorobku Piwnicy pod Baranami, z repertuarem której zmierzy się wielu uczestników z całej Polski.
Piotr Skrzynecki i Piwnica Pod BaranamiPiotr Skrzynecki urodził się 12 września 1931 r. w Warszawie. Dzieciństwo spędził w Mińsku Mazowieckim, gdzie stacjonował 7 Pułk Ułanów Lubelskich, którego dowódcą był jego ojciec podpułkownik Marian Skrzynecki.
Po jego śmierci w 1939 r. matka Piotra ukrywała się w Łodzi, on sam spędził okupację u ciotki w Makowie Podhalańskim. Po wojnie przeniósł się do Zabrza, potem wyjechał do matki do Łodzi, kontynuował naukę w liceum i zdał maturę. W Łodzi ukończył Państwową Szkołę Instruktorów Teatrów Ochotniczych. Mając 21 lat przeniósł się do Krakowa by studiować wymarzoną historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mimo dobrych wyników, studiów nie ukończył. Syn oficera kawalerzysty nie zaliczył obowiązkowego szkolenia wojskowego. Nie miał stałej pracy, ani mieszkania. Uważał się za człowieka wolnego. W 1956 roku razem z przyjaciółmi w Pałacu Pod Baranami zorganizował Klub Młodzieży Twórczej - miejsce spotkań młodzieży ze szkół artystycznych i uniwersytetu. Wkrótce potem klub zmienił nazwę na kabaret Piwnica pod Baranami debiutując pod tym szyldem w grudniu 1956 roku.
Piotr Skrzynecki już za życia stał się legendarną postacią polskiego życia kulturalnego i towarzyskiego. Był uosobieniem krakowskiej cyganerii artystycznej. W kabarecie i wokół niego żyło się kolorowo, z fantazją, a przede wszystkim niezależnie i z dystansem.
Skrzynecki aż do swojej śmierci w 1997 roku kierował Piwnicą pod Baranami, w kapeluszu z piórkiem i nieodłącznym dzwoneczkiem zapowiadał kolejne kabaretowe występy.
Przez te wszystkie lata Skrzynecki skupiał wokół siebie wybitnych twórców. Z Piwnicą związani byli m.in. Zygmunt Konieczny, Krzysztof Komeda, Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Wiesław Dymny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Anna Szałapak, Zbigniew Preisner, Grzegorz Turnau, Jacek Wójcicki.
Festiwal Piotra Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim
Piotr Skrzynecki był osobą nieprzeciętną, która dzięki swej charyzmie skupiała wokół siebie nieprzeciętnych twórców: poetów, kompozytorów, aktorów, pieśniarzy, malarzy. Organizowany od 2009 roku przez Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim Festiwal Piotra Skrzyneckiego jest swoistym hołdem dla ich twórczości.
Nadrzędnym celem wydarzenia jest kontynuacja mecenackiej działalności Piotra Skrzyneckigo oraz popularyzacja bogatego dorobku kabaretu Piwnica pod Baranami. To jedyny w Polsce Festiwal poświęcony Skrzyneckiemu. Ponad półwieczny dorobek Piwnicy Pod Baranami i jej założyciela stanowi niezaprzeczalną wartość, którą Miejski Dom Kultury kultywuje, by inspirowała następne pokolenia. Służy temu Przegląd Piosenki Poetyckiej, podczas którego z repertuarem Piwnicy pod Baranami mierzą się uczestnicy z całej Polski.
To pięciodniowe święto sztuki, podczas którego odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych – spektakli, koncertów, spotkań literackich, projekcji filmów, wystaw, warsztatów. Festiwal od początku aktywnie wspiera krakowska Piwnica pod Baranami co roku przygotowując specjalny program na koncert finałowy.
Program 15. Festiwalu Piotra Skrzyneckiego
12 listopada (wtorek)
godz. 10.00 – 14.30 warsztaty improwizacji aktorskiej dla dzieci i młodzieży
Uczestnicy poznają zasady improwizacji teatralnej poprzez wspólne zabawy i tzw. krótkie gry. Zagrają też swoje pierwsze sceny improwizowane. Będą mogli doświadczyć na własnej skórze, jak wiele radości daje tworzenie historii tu i teraz, bez wcześniejszego pomysłu czy reżyserowania. Warsztaty poprowadzą instruktorzy Szkoły Impro - najdłużej działającej szkoły improwizacji w Polsce i jednej z największych w Europie instytucji w tej dziedzinie.
godz. 19:00 spotkanie z autorami książki „Księgi nieczyste” | sala kameralna MDK Mińsk Maz. | wstęp wolny
Z Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Sebastianem Kudasem będzie rozmawiał Wacław Krupiński.
13 listopada (środa)
godz.19:00 projekcja filmu „Drugi człowiek” reż. Konrad Nałęcki | sala kameralna MDK Mińsk Maz. | wstęp wolny
Dramat psychologiczny o wyraźnym wydźwięku społecznym. Film zyskał wartość dokumentu epoki, przede wszystkim ze względu na sceny nakręcone w krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". Na taśmie zarejestrowano fragmenty autentycznych programów kabaretowych, a wśród aktorów pojawili się m.in. Piotr Skrzynecki i Wiesław Dymny.
14 listopada (czwartek)
godz. 19:00 spektakl improwizowany „Klancyk gra Miłosza” | sala kameralna MDK Mińsk Maz. | bilet: 30 zł
Grupa teatralna Klancyk zabiera widzów w podróż pełną śmiechu i literatury, improwizując na podstawie fragmentów dzieł Czesława Miłosza, bywalca "Piwnicy pod Baranami
Działająca od 2006 r. grupa Klancyk to pionierzy improwizacji komediowej w Polsce. Ich spektakle to historie pisane na bieżąco, rodzące się na oczach widzów z grupowej energii, chwilowego porozumienia i absurdalnego poczucia humoru.
15 listopada (piątek)
godz. 14:00 Przegląd Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego | sala kameralna MDK | wstęp wolny
Laureatów konkursu wyłoni jury w składzie: Grażyna Łobaszewska, Kamila Klimczak i Robert Zapora.
godz. 19:00 koncert „Piotr Bukartyk - 40 lat z hakiem” | sala koncertowa Miejskiej Szkoły Artystycznej | bilet: 60 zł
Podczas koncertu gościnnie wystąpią: Grażyna Łobaszewska, Katarzyna Żak oraz Krystyna Tkacz.
Piotr Bukartyk to w świecie polskiej piosenki postać absolutnie wyjątkowa. Znakomity autor
i kompozytor wykonywanych przez siebie piosenek, od lat wymyka się prostym klasyfikacjom,
z upodobaniem mieszając muzyczne style. Przyrządzony w ten sposób koktajl przyprawia monologami – pikantnymi, ale nieprzekraczającymi granic dobrego smaku.
16 listopada (sobota)
godz. 19:00 „Aniołowie piwniczni” - karnawał najpiękniejszych pieśni Piwnicy Pod Baranami | sala koncertowa Miejskiej Szkoły Artystycznej | bilet: 40 zł
W koncercie „Aniołowie piwniczni” - piosenki kompozytorów piwnicznych - szybują w piwnicznej przestrzeni, uwalniają radość, dają nowe siły i rozjaśniają świat, w którym coraz ważniejsze stają się: piękno i wrażliwość. To wieczór najpiękniejszych piwnicznych piosenek, które powstały w 69-letniej działalności Kabaretu. Występują 4 pokolenia Piwnicznych Aniołów.
Organizator: MDK Mińsk Mazowiecki
Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski
Autor grafiki: Piotr Gruszczyński
0 komentarze