Garwolin

Minister Czarnek z wizytą w Miętnem /ZDJĘCIA/

Region Sob. 25.03.2023 09:59:53
25
mar 2023

Podczas spotkania z samorządowcami i przedstawicielami środowisk nauczycielskich powiatu garwolińskiego, minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek mówił m.in. o ochronie dzieci przed atakami na polskość, przypadkach przemocy wśród młodzieży, inwestycjach w oświatę, autorytecie nauczyciela i emeryturze nauczycielskiej. Spotkanie, które zorganizowano 24 marca przebiegało w atmosferze zrozumienia i otwartości.

Witając ministra, gospodarz spotkania starosta garwoliński Mirosław Walicki zaznaczył, że jest to historyczna wizyta, ponieważ w najnowszej historii szkoły w Miętnem, nie gościła ona ministra edukacji. Szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek przed spotkaniem z samorządowcami, dyrektorami szkół i nauczycielami, w towarzystwie parlamentarzystów, przedstawicieli wojewody, władz oświatowych, powiatu i kierownictwa szkoły, złożył kwiaty przy pomniku upamiętniającym obronę krzyża przez młodzież szkolną w 1984 roku.

W wypełnionej do ostatniego miejsca sali konferencyjnej, wprowadzając do dyskusji, senator Maria Koc mówiła, że dzięki rządowym programom realizowanych jest wiele inwestycji w powiatach, gminach, miastach. To dziesiątki kilometrów dróg, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, szkoły, przedszkola. - Samorządowcy często podkreślają, że ta kadencja samorządowa, która teraz trwa, zapisze się złotymi zgłoskami w historiach samorządów. To jest historyczna kadencja, dlatego, że takich pieniędzy na inwestycje, jakie teraz mają samorządy, nigdy wcześniej nie było- argumentowała senator.

Musimy stanąć po stronie wartości


Minister Czarnek nawiązał do historii miętneńskiej szkoły i przypomniał, że walka z krzyżem trwa od zarania dziejów. - My musimy stanąć po stronie wartości i po stronie krzyża, jak to zrobili, bardzo świadomi tego uczniowie szkoły rolniczej w Miętnem w tym miejscu 39 lat temu. Zresztą, w ogóle świat rolniczy, świat polskiej wsi, polskich miasteczek, to jest świat, który od zawsze bronił polskości, zawsze bronił wartości. Każdy, kto jest przy zdrowych zmysłach i zna historię, każdy stwierdzi, że Polska będzie Polską, dopóki będzie chrześcijańska...- argumentował. Mówił też, że powinniśmy chronić nasze dzieci przed atakiem na polskość, na chrześcijaństwo, na wszystko, co stanowi polskość od 1057 lat. Odnosząc się do fali przemocy wśród młodych ludzi, minister mówił o zainicjowanej przez marszałek Sejmu RP akcji „Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców”. - My, wszyscy rodzice musimy sobie uświadomić, że jeżeli uda się im odciągnąć młode pokolenia od korzenia, od systemu wartości, jeżeli uda się im zohydzić świętość rodziny, wartość rodziny, małżeństwa, dzietności, przekazywania życia, to długo tu nie pojedziemy w tym kraju- dowodził. „Jeżeli doprowadzimy do sytuacji, że to uczeń ocenia nauczyciela, a nie nauczyciel ucznia, to postawilibyśmy sprawę na głowie. Musi być autorytet nauczyciela i w tym sensie on jest najważniejszy w szkole”- mówił.

O pieniądzach na inwestycje i dla fundacji

Przypomniał też, że tylko w ciągu ostatnich trzech lat ponad 8 mld zł trafiło z rządu do poszczególnych samorządów na inwestycje edukacyjne, w tym infrastrukturalne. Dodał, że tylko na budowę, rozbudowę i modernizację szkół i przedszkoli samorządy w całej Polsce otrzymały 5,2 mld w ciągu ostatnich 14 miesięcy..

Szef MEiN tłumaczył, że, wspólnie z parlamentarzystami dwukrotnie uchwalali ustawę, wprowadzając transparentność w szkołach, co jest problemem w centrach wielkich miastach. „Problem polega na tym, że fundacje, organizacje, które wchodzą do tych szkół, są finansowane na skalę niebywałą przez prezydentów tych miast. W roku 2022 prezydent Trzaskowski przekazał z budżetu miasta, w większości lewackim fundacjom i stowarzyszeniom 330 mln zł, a lewicowi prezydenci we wszystkich miastach, gdzie zarządzają w Polsce w tym samym roku przekazali tym fundacjom i stowarzyszeniom, w większości absolutnie lewackim i skandalicznym 1 mld 149 mln zł z budżetu miasta. Te organizacje rzeczywiście demoralizują dzieci, brutalizują życie, chcą na siłę wchodzić do szkół...”-wyjaśniał.

„ Trzeba skończyć z mówieniem dzieciom w szkole, że mają tylko prawa. Mają prawa i obowiązki. Trzeba skończyć z mówieniem, że jest tylko wolność. Jest wolność i odpowiedzialność. Nie ma wolności bez odpowiedzialności” – mówił minister Czarnek. Przypomniał też, że w maju będzie spotkanie ze związkami zawodowymi „co do ostatecznych szczegółów” dotyczących uprawnień emerytury nauczycielskiej, 20 lat pracy przy tablicy, 30 lat pracy w ogóle, które powracać będzie stopniowo.
Piątkowe spotkanie ministra ze środowiskiem nauczycielskim i samorządowym powiatu garwolińskiego, które odbyło się pod hasłem "Przyszłość to Polska", zorganizowali starosta Mirosław Walicki i senator Maria Koc. Obecni byli też posłowie Teresa Wargocka, Grzegorz Woźniak, Maciej Górski, kierownik siedleckiej delegatury MUW Anna Kaszuba, mazowiecka wicekurator oświaty Dorota Skrzypek.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

8 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Kleopatra Sob. 25.03.2023 08:57:44

Miło popatrzeć jak Grzegorz i Mirek ze sobą współpracują

gdzie Niedz. 26.03.2023 16:49:24

Samorządowcy, lekarze, emeryci, parlamentarzyści, dyrektorzy (nie wszyscy nawet tych co PiS ich obsadził zabrakło). A gdzie ci szczęśliwi nauczyciele co rozumieli ministra.

lokalny ważny polityk PiS Wt. 28.03.2023 09:50:19

Kiedy wreszcie wszyscy brukselscy i berlińscy lewacy w Polsce zostaną pozbawieni polskiego obywatelstwa jak zapowiedziała to Pani Minister Moskwa?

samorządowiec Pon. 27.03.2023 16:46:34

Do uczestnika: widać,że rzeczywiście na horyzoncie PRL- bis. Wichrzycielami Gomułka nazywał tych co mieli inne zdanie. A dobrze byłoby gdyby przemyślał dlaczego tych " wichrzycieli nie było " i mógł wysłuchać monologi władzy.

Uczestnik Sob. 25.03.2023 12:26:35

Nie było wichrzycieli to spotkanie było rzeczowe.. Aż miło było posłuchać ministra i senator.

Nauczyciel Niedz. 26.03.2023 09:29:39

Przyznam, że idąc na spotkanie miałam bardzo niezbyt pochlebne zdanie o naszym ministrze, oczywiście również wpływ na to mają media i ośrodki opiniodawcze. Jak dla mnie miłe zaskoczenie i bardzo pozytywny odbiór Pana Ministra Czarnka !

związkowiec Pon. 27.03.2023 14:15:02

Prezes ZNP nie zabrała głosu? Czyli nie mają uwag do ministra Czarnka.

odchudzanie Pon. 27.03.2023 11:59:55

Minister jest coraz grubszy. Władza mu służy.